همه چیز در مورد تعویض باطری موبایل

صالح کمپانی-companysaleh

باطری موبایل یکی از مهمترین قطعات داخل تلفن همراه میباشد ، باطری برق مورد نیازسایر قسمت های تلفن همراه را تامیین میکند، به عبارتی باطری قلب دستگاه محسوب میشود.

این قطعه از حساسیت خاصی برخوردار است به همین منظور در هنگام استفاده از ان می بایست یکسری نکات را رعایت کرد که درصورت عدم رعایت مواردی که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد، باعث کوتاه تر شدن عمر باطری و حتی در بعضی مواقع باد کردن باطری و غیر قابل استفاده شدن باطری و در نهایت تعویض باطری موبایل میشود.​

در این مقاله به صورت کلی و تخصصی به بررسی مقوله باطری م.بایل می پردازیم.

طبق تحقیقات وب‌سایت معتبر MacWorld شما پس از ۵۰۰ بار شارٰژ بایستی باتری آیفون خود را تعویض نمایید. متاسفانه نه تنها آیفون بلکه هیچ موبایل دیگری هم تعداد موارد شارژ شدن خود را نشان نمی‌دهد.

روش های بررسی و تست سلامت باتری آیفون

گوشی های دارای سیستم عامل iOS دارای چندین ابزار مفید برای نمایش طول عمر و سلامت باطری آیفون و همچنین نمایش اپلیکیشن هایی که بیشترین مقدار مصرف را از باتری ایفون شما دارند می باشد. 

نحوه بررسی برنامه های مصرف کننده باتری آیفون از طریق منوی تنظیمات

سیستم عامل iOS این قابلیت را دارد که در مواقع لزوم برای نشان دادن وضعیت استفاده اپلیکیشن ها از باتری آیفون را در منوی تنظیمات گوشی ارائه کند. بنابراین شما می‌توانید به منظور بررسی درصد استفاده برنامه ها از باتری آیفون خود از این ویژگی سیستم عامل iOS استفاده کنید.

بدین منظور کافیست وارد بخش Settings شده و گزینه Battery را انتخاب نمایید. در انتهای این بخش ، اپلیکیشن هایی را نشان میدهد که در حال استفاده از باطری گوشی موبایل می باشند.

"بررسی

قابلیت جدید نسخه ی iOS 11.3 (Beta) –Battery Health

در زمان یکه آپدیت iOS 11 منتشر شد، کاربران نسل قدیمی دستگاه های آیفون مانند گوشی iPhone 6 یا iPhone 7 با تغییر شدید عملکرد باتری دستگا ه های خود مواجه شدند. بازخورد این قضیه بسیار منفی بود که اپل مجبور به عذرخواهی رسمی شد و برای تعویض این باتری ها به کاربران تخفیف داد.

دلیل این موضوع آن بود که باتری قادر به برآورده کردن حداکثر نیاز عملکردی دستگاه ها نبود. به همین دلیل، دستگا های آیفون به طور ناخواسته خاموش می شدند.

برای برطرف کردن این مشکل، اپل قابلیت سلامت باتری (Beta) را در آپدیت iOS 11.3 خود معرفی کرد. برای دسترسی به این قابلیت کافیست مسیر (Setting > Battery > Battery Health (Beta را در دستگاه خود دنبال کنید. این قابلیت به شما اجازه میدهد وضعیت باتری دستگاه اپل خود را ببینید و عملکرد آن را بصورت خودکار بهینه خواهد کرد.

بررسی سلامت باطری گوشی موبایل از طریق منوی تنظیمات

البته این قابلیت از زمان ارائه ورژن 11.3 به بعد ارائه شده و هم اکنون در ورژن iOS 13 این قابلیت به صورت کامل و رسمی وجود دارد ، و از مسیر Setting > Battery > Battery Health قابل دسترس خواهد بود.

"بررسی

کدام گوشی های آیفون قابلیت سلامت باتری (Battery Health) را خواهند داشت؟

آپدیت iOS 11.3 که با تنظیمات باتری همراه بود، راه حل خوبی برای رفع مشکل کاربران گوشی های iPhone 6 و iPhone 7 بود. این کاربران که از نسخه ی iOS 11 بر روی گوشی های خود استفاده می کردند، با مشکل کند شدن گوشی و خالی شدن سریع باتری گوشی هایشان روبرو بودند که با آپدیت سیستم خود به نسخه ی جدید مشکلات شان برطرف گردید.

این آپدیت بر روی دستگاه های جدید و حتی گوشی iPhone 5S نیز سازگار می باشد ولی گوشی iPhone 5S از قابلیت سلامت باتری این آپدیت بهره مند نخواهد بود.تمامی گوشی های iPhone 6 و نسل جدید دستگاه های آیفون قابلیت سلامت باتری  نسخه ی iOS 11.3 را خواهند داشت.

نحوه عملکرد battery health در آیفون

امکان دارد به صورت ناگهانی گوشی خاموش شود ، در این زمان به صورت خودکار مدیریت منابع باطری راه اندازی می شود.و هنگامی  که دستگاه دوباره روشن و راه اندازی شود یک پیام خطا و نوتیفیکیشن این مورد را به شما اعلام خواهد کرد.

پیغام خطا با این عنوان خواهد بود که:

“این گوشی آیفون به دلیل عدم تامین توان مورد نظر از طرف باطری  با خاموشی ناگهانی مواجه شده است و برای جلوگیری از تکرار مجدد این مشکل سیستم  مدیریت عملکرد (Performance Manager) فعال شد و اگر ریسک خاموشی مجدد گوشی آیفون برای شما اهمیتی ندارد می توانید در بخش مشخص شده از پیام زیر را بخوانید تا بتوانید این مورد را غیر فعال کنید”.

maximum capacity در آیفون

maximum capacity در آیفون
maximum capacity در آیفون

در این قسمت می توانید میزان حداکثر ظرفیت (Maximum Capacity) باطری گوشی آیفون خود را ببینید . این عدد نشان دهنده میزان ظرفیت باتری نسبت به روز اول خرید گوشی آیفون است. هر‌چه از عمر آیفون شما بگذرد ،این عدد کم‌تر خواهد شد. در این زمینه اپل صریحا توضیح داده است هر‌‌مقدار که این عدد کاهش یابد، میزان شارژدهی باتری شما کاهش خواهد یافت.

بر اساس گفته ی کارشناسان شرکت اپل، ظرفیت باتری این گوشی ها پس از 500 بار شارژ شدن به 80 درصد ظرفیت اولیه شان می رسد. اگر برنامه سلامت باتری ظرفیت کمتر از 80 درصد را نشان می دهد،  شما باید به فکر تهیه باطری و تعویض باطری برای گوشی آیفون خود باشید.

عملکرد Peak Performance Capacity

در قسمت زیرین (Maximum Capacity) گزینه ای به‌نام ظرفیت عملکرد حداکثری (Peak Performance Capacity) خواهید که اگر این پیام “Your battery is currently supporting normal peak performance” را نشان دهد ،یعنی عملکرد باتری شما در ظرفیت حداکثری خود است و باتری شما سالم است.

اما اگر زمانی آیفون شما بدلیل عدم تامین میزان آمپر لازم توسط باتری به صورت غیر‌منتظره خاموش شد، سیستم مدیریت باتری در آیفون فعال خواهد شد و در این بخش گزینه “This iPhone has experiences an unexpected shutdown because the battery was unable to deliver the necessary peak power” را نمایش خواهد داد. این پیام یعنی اینکه باتری شما نمی‌تواند عملکرد مورد‌نیاز iPhone را تامین کند ،به همین دلیل آیفون شما ناگهان خاموش شده است.

همچنین در ادامه ممکن است شما با پیغامی با مضمون “Your battery’s health is significantly degraded. An Apple Authorized Service Provider can replace the battery to restore full performance and capacity.” ببینید. ترجمه این پیام این است که سلامت باتری آیفون شما به‌شدت کاهش پیدا کرده است و شما برای تعویض باتری باید به یکی از مراکز مجاز ارائه دهنده خدمات اپل مراجعه کنید.

نکات مهم در رابطه افزایش طول عمر باطری گوشی آیفون

1.استفاده از شارژر اصلی و اورجینال

برای شارژ تلفن همراه خود تا حدممکن سعی کنید از شارژر های اورجینال و یا شارژر هایی که استاندارد هستند استفاده کنید بدلیل اینکه این نوع شارژر ها برق مورد نیاز دستگاه شما را تامین میکنند و باعث طولانی تر شدن عمر باطری میشوند.

2.استفاده نکردن از پاوربانک های نامرغوب

خیلی از افراد متاسفانه برای خرید پاوربانک توجه به مشخصات این محصول نمیکنند بلکه فقط توجه به قیمت ارزان پاوربانک دارند و از نظر ما یک پاوربانک مناسب حداقل میبایست 5000میلی امپر ظرفیت داشته باشد.

3.استفاده نکردن تلفن همراه هنگام شارژ

زمانی که شما از تلفن همراه خود هنگام شارژ شدن استفاده میکنید باعث میشود باطری توی فشار قرار گیرد و باعث کوتاه تر شدن عمر باطری میشود.

4.برنامه های کمکی برای بهینه سازی باطری دستگاه

برخی اپلیکیشن هایی هستند که ادعا میکنند تا حد زیادی مصرف باطری را کاهش میدهند و به گفته این برنامه ها فعالیت برنامه هایی که از انها استفاده نمیکنیم را متوقف میکنند.
این ادعا هنوز به اثبات نرسیده است ولی استفاده از این اپلیکیش ها ضرری به دستگاه شما وارد نمیکنند.

5.شارژ نکردن تلفن همراه در دما های بسیار بالا و گرم همچنین در دما های بسیار پایین و سرد

شارژ کردن تلفن همراه در هوای گرم باعث میشود باطری تلفن همراه داغ شود و حتی در بعضی مواقع باعث منفجر شدن تلفن همراه میشود.
شارژ کردن تلفن همراه در دما های بسیار پایین باعث سولفات زدن باطری گوشی موبایل شما میشود.

6.استفاده از حالت ذخیره نیرو

هنگامی که گزینه ذخیره نیرو را برای باطری خود فعال میکنید میبایست تنها از تلفن همراه خود برای تماس و کار های این چنین استفاده کنید و هنگامی که این گزینه فعال است با تلفن همراه خود فقط یرای کار های ضروری استفاده کنید در غیر این صورت باعث کوتاه تر شدن عمر باطری موبایل شما میشود.

7.استفاده از شارژر های پاره شده و دارای لهل شدگی

استفاده از این این شارژر ها اختلالی در پروسه شارژ دستگاه شما ایجاد نمیکنند ولی برای مطمئن شدن این موضوع میتوانید شارژر خود را برای تست پیش ما بیاورید.

8.استفاده کردن از شارژ بیسیم

استفاده از شارژ بیسیم یا به عبارتی وایرلس مشکلی برای دستگاه شما ایجاد نمیکند در صورتی که شارژر وایرلس دستگاه شما اورجینال و کیفیت مرغوبی داشته باشد.

افزایش شارژ دهی تلفن همراه

1.کم کردن نور صفحه

هنگامی که شما از تلفن همراهتون با نور کم استفاده کنید در این حالت باعث میشود تا انرژی کمتری از دستگاه شما کم شود و نا گفته نماند اسیب کمتری به چشم های شما وارد میشود.

2.بستن برنامه ها به طور کامل

هنگامی که کار شما با برنامه ای به طور کامل تمام شد ان برنامه را در حالت پیش فرض قرار ندهید و ان برنامه را به طور کامل ببندید.

3.خاموش کردن وایفای و اینترنت همراه و بلوتوث

هنگامه که از تلفن همراه خود استفاده نمیکنید تا حد ممکن سعی کنید وایفای و اینترنت همراه و بلوتوث را خاموش کنید این کار باعث میشود شارژ تلفن همراه شما دیر تر به اتمام برسد.

جنس باطری گوشی آیفون

جنسی که برای باطری ها در نظر گرفته می شود معمولا یا لیتیومی هستند یا نیکل. این روزها بیشترین مدل باتری هایی که برای گوشی ها استفاده می شود و طرفداران زیادی پیدا کرده است باطری های لیتیوم یونی و پلیمری هستند. این باطری ها به نسبت باطری های نیکل عملکرد بهترین دارند و می توانند میزان بیشتری شارژ را در خود ذخیره داشته باشند.این مدل باطری ها مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه، حرارت و سرما دارند و عمر مفید بیشتری دارند.

آموزش تشخیص باطری اورجینال از تقلبی در گوشی های آیفون 

روش های تشخیص انواع باطری ها از نظر اورجینال یا تقلبی بودن آنها و مدت زمان استفاده و سلامت باطری موبایل

برای خرید و پیدا کردن یک باتری موبایل آیفون اورجینال دو نکته مورد اهمیت می باشد.

1 : IC و برد باتری           2 : سلول های باتری

باطری های موجود در کشور چین جهت خرید به 5 نوع مختلف تقسیم می شوند :

تشخیص باطری آیفون اصل و تقلبی
تشخیص باطری آیفون اصل و تقلبی

A : باتری های اورجینال رو دستگاهی

باتری های اورجینال رو دستگاهی
باتری های اورجینال رو دستگاهی

این باطری های اورجینال در واقع باطری های هستن که از روی دستگاه های غیر قابل استفاده و یا ضربه خورده یا آسیب دیده ( مانند سوختگی برد موبایل ، باتری LCD و سایر قطعاتی که هنوز قابل استفاده هستند، به صورت جداگانه به فروش می رسند). با وصل کردن این نوع باتری های به دستگاه تستر در مقابل Manufacture عبارت “深圳兴旺达” مشاهده می شود.

این به آن معنا است که IC و برد باتری اورجینال بوده ، اما واضح است که با توجه به سلامت 96% این باتری برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین این باتری حداقل 150 تا 200 سایکل را قبلا گذرانده است.

نکته قابل توجه این است که در مقابل عبارت cycletime این باتری به جای 150 تا 200 سایکل، عبارت 0 نشان داده شده است. یکی دیگر از کارهایی که این نوع تستر ها انجام می دهد پاک کردن سوابق باتری از جمله cycletime باتری ها می باشد.

به احتمال 100%، می توان گفت که قبلا از یک تستر برای پاک کردن cycletime این باتری استفاده شده است که این کار امری رایج در برخی از فروشگاه های شنژن محسوب می شود. در واقع فروشندگان این نوع باتری ها را بر اساس درصد سلامتی 85% تا 90% ، 90% تا 95% و 95% تا 100% برای ایجاد cycletime های تقلبی دسته بندی می کنند.

براساس اطلاعات این باتری در تستر به نمایش گذاشته شده است ، این یک باتری استفاده شده دارای برد ، IC و سلول اورجینال بوده که امتیاز “GoodB” و سلامت 96% را کسب کرده است که در واقع این باتری متعلق به دسته 90% تا 95% بوده و هنوز می تواند برای مدت زمان طولانی کار کند.

B : باتری های اورجینال بازسازی شده

باتری های اورجینال مرمت شده
باتری های اورجینال مرمت شده

به این نوع از مرمت باطری ها ( Original Refurbished Batteries ) گفته می شود.

بر روی این باتری های مرمت شده کلمه Original نوشته شده در تصویر بدان معناست که باتری دارای سلول اورجینال می باشد. این نوع باتری ها تفاوت اندکی با نوع A دارند، سلامت 99% بیانگر این موضوع می باشد که این باتری برای مدتی مورد استفاده قرار گرفته است اما هنوز از کیفیت خوبی برخوردار می باشند.

“惠州赛德” بدین معناست که IC و برد اورجینال بوده . بنابراین این باتری ها دارای IC و برد اورجینال دست دوم و سلول های اورجینال نو می باشند، چیزی که به مرمت شده یا Refurbished معروف می باشد.

باتری های مرمت شده از برد ، IC و سلوهای اورجینال اسمبل شده اند ، اما کیفیت این گونه از باتری ها به اندازه باتری های اورجینال رودستگاهی نیست، چرا که IC و برد ممکن است 100% با سلول ها مچ نباشند.

برای مثال سلول ها تا 90% سلامت استفاده شده اند، اما برد و IC ممکن است چندین سال مورد استفاده قرار گرفته باشند. از آن بدتر شرایط سلول هاست هنگامی که به برد متصل می شوند که ممکن است باعث شکستن IC ، ایجاد دمای زیاد ، درصد اشتباه میزان شارژ باتری و حتی آتش گرفتن گوشی موبایل شود.

C : برد و IC اورجینال به همراه سلول کپی

برد و IC اورجینال به همراه سلول کپی
برد و IC اورجینال به همراه سلول کپی

به این نوع از باطری ها Original IC and 3th Part Cell گفته می شود.

این باتری ها دارای سلول کپی نو و برد و IC اورجینال دست دوم می باشند که هنوز دارای لوگوی اپل می باشند، اما باعث تعجب است که برخی از فروشندگان چینی این باتری ها را به عنوان باتری های مرمت شده یا اورجینال رو دستگاهی در نظر می گیرند.

D : باتری های اورجینال تقلبی

باتری های اورجینال تقلبی
باتری های اورجینال تقلبی

طبق تصویر بالا مقابل عبارت Manufacture خالی می باشد و نشان از کپی بودن IC و برد می باشد. عبارت Fake BAT هم نشان از تقلبی بودن سلول های باتری می دهد.این باتری 100% تقلبی بوده و برخی از فروشندگان متقلب با زدن لوگوی اپل بر روی باتری آن را به جای باتری رو دستگاهی و یا مرمت شده به فروش می رسانند.

5 : باتری های جایگزین

باتری های جایگزین
باتری های جایگزین

این نوع باتری ها توسط کارخانه های تولید کننده قطعات یدکی موبایل تولید می شوند ، این باتری ها دارای برد IC و سلول های کپی بوده و مشخصه آنها نداشتن لوگوی اپل بر روی باتری می باشد. مزیت این باتری ها کیفیت پایدار و همچنین قیمت آنها می باشد. اقسامی از این نوع باتری ها داری ظرفیت بالاتر و به تقویت شده معروف می باشند.

در صورت تمایل می توانید مقاله درخواست تعمیر موبایل را نیز مطالعه و درخواست تعمیر موبایل دهید

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
به اشتراک بگذارید
Saleh Company
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments