صفر تا صد آموزش تعویض گلس

تعویض گلس محصولات اپل

 تعویض گلس و تعویض گلس شکسته ، در این مقاله به صورت کامل با انواع روشهای تعویض گلس آیفون ، تعویض گلس سامسونگ ،  انواع گلس ها ، و روش های تست سلامت تعویض گلس ، به بحث خواهیم پرداخت.

مقاله مرتبط: آموزش تعویض باتری آیفون ۱۲

 گلس گوشی چیست؟

گلس ال سی دی آیفون یا سامسونگ به شیشه‌ محافظ و ضد خط و خشی گفته می شود که شرکت های سازنده گوشی آن را بر روی اجزای تاچ و ال سی دی دستگاه پرس می‌کنند تا از آسیب دیدن تاچ و ال سی دی گوشی جلوگیری شود.

گلس ال سی دی از نظر مردم به ورقه ایی (روکشی پلاستیکی) گفته می‌شود که روی صفحه ال سی دی گوشی نصب می شود تا از به وجود آمدن خط و خش بر روی نمایشگر دستگاه جلوگیری کند.

به عنوان مثال صفحه نمایش آیفون 11 پرومکس با لایه محافظ دارای پوشش Oleophobic برای صفحه نمایش پوشانده شده است که شیشه‌‌ای مقاوم برای جلوگیری از به وجود آمدن خط و خش بر روی ال سی دی این گوشی محسوب می‌شود. به این شیشه از نظر فنی گلس ال سی دی گفته می‌شود. 

تعویض گلس سامسونگ و آیفون
تعویض گلس گوشی سامسونگ و آیفون

شمای کلی و محل قرار گیری گلس در گوشی آیفون

در عکس زیر ، شمای از گلس در گوشی آیفون 7 پلاس را مشاهده می کنید. در نمونه های مختلف محل اتصال و قرارگیری گلس می تواند متفاوت باشد.

محل قرار گیری گلس گوشی آیفون
محل قرار گیری گلس گوشی آیفون

برای درک محل قرارگیری گلس در عکس ذیل ، تمامی لایه های باز شده در عکس بالا ، فقط در لایه مشکی رنگ می باشد.

محل قرارگیری گلس
محل قرارگیری گلس

در این بخش به نحوه قرار گیری گلس در مدل های مختف محصولات اپل می پردازیم ، چون در هر نسل نحوه قرار گیری و نوع تعویض متفاوت خواهد بود.

تکنولوژی ساخت ال سی دی در گوشی های آیفون مدل های iPhone 6Plus , iPhone 6 , iPhone 5s , iPhone 5 , به صورت لایه ای زیر می باشد.

Glass  OCA  Polaris  Touch LCD  Silver  Light

این سری از محصولات قابلیت جدا شدن گلس و تاچ و ال سی دی را ندارد و در صورت آسیب دیدن هر یک از قسمت ها باید کل صفحه و متعلقات آن تعویض شوند .

در گوشی های آیفون سری s6 تا 8 پلاس به صورت لایه ای زیر می باشد:

Glass   OCA  Polaris   Touch LCD  Silver  3D

که در این مدل 3D شامل  (Light Flat Finger 3D Touch ) می باشد .این سری از محصولات قابلیت جدا شدن گلس و تاچ و ال سی دی را ندارد و در صورت آسیب دیدن هر یک از قسمت ها باید کل صفحه و متعلقات آن تعویض شوند .

در گوشی های آیفون سریXR و 11 به صورت لایه ای زیر می باشد:

Glass  OCA   Touch   OCA  Polaris   LCD  Silver  Lhght

این سری از محصولات قابلیت جدا شدن گلس و تاچ و ال سی دی را با شرایطی دارند و در صورت آسیب دیدن هر یک از قسمت ها با در نظر گرفتن شرایط شکستگی و یا ضرب خوردگی گلس و یا ال سی دی قابل تعویض خواهند بود.اگر ال سی دی و تاچ گوشی سالم باشد فقط گلس نیاز به تعویض گلس می باشد . و اگر ال سی دی سالم و تاچ نداشته باشد ، گلس و تاچ باید تعویض شود.

در گوشی های آیفون سری X , XS , XSMAX , 11PRO , 11 PRO MAXبه صورت لایه ای زیر می باشد:

Glass  OCA  Touch  OCA  LCD 

این سری از محصولات قابلیت جدا شدن گلس و تاچ و ال سی دی را با شرایطی دارند و در صورت آسیب دیدن هر یک از قسمت ها با در نظر گرفتن شرایط شکستگی و یا ضرب خوردگی گلس و یا ال سی دی قابل تعویض خواهند بود.

در iPad  های سری 2 ، 3 ، 4 ، air  ، 5 ، 6  ، 7 ، mini1   ، mini2

Glass+OCA+Touch  | LCD Silver Light

این سری از محصولات قابلیت جدا شدن گلس و تاچ و ال سی دی را با شرایطی دارند و در صورت آسیب دیدن به صورت کامل قابل تعویض خواهد بود.

در iPad های سری air2 ،air 3 ، کلا سری Pro ، mini4، mini5

Glass+OCA+Touch  |  OCA LCD Silver Light

این سری از محصولات قابلیت جدا شدن گلس و تاچ و ال سی دی را با شرایطی دارند و در صورت آسیب دیدن به صورت کامل قابل تعویض خواهد بود.

در تمامی سری های آی واچ (Watch)

    Glass + Touch  OCA LCD 

این سری از محصولات قابلیت جدا شدن گلس و تاچ و ال سی دی را با شرایطی دارند و در صورت آسیب دیدن به صورت کامل قابل تعویض خواهد بود.

مراحل تعویض گلس آیفون

1- جداسازی ال سی دی از فریم
2 – جدا سازی گلس از ال سی دی
3 – جداسازی پلارایز و چسباندن پلارایز جدید
4 – لمینت و حبابگیری
5-پرس کردن ال سی دی به فریم

توجه داشته باشید که کار تعویض گلس گوشی، تعویض LCD گوشی کار تخصصی است که توسط تعمیرکار موبایل انجام می شود. بنابراین بدون داشتن وسایل و ابزارهای لازم و دانش کافی اقدام به تعویض قطعه گوشی نکنید.

تجهیزات لازم برای تعویض گلس موبایل

1 – دستگاه جداکننده (Seprator)

2 – دستگاه برش (برای جداسازی شیشه) برای گوشی های آیفون و دستگاه فریز برای محصولات سامسونگ

3 – دستگاه لمینیتور

4 – دستگاه بابل (از بین برنده حباب های موجود)

ریسک تعویض گلس

به دلیل نازکی اکثر ال سی دی ها، عملیات جداسازی گلس از ال سی دی، تمیز کردن ال سی دی از چسب UV و تعویض گلس بسیار حساس و ریسک پذیر است. در بعضی موارد ممکن است ال سی دی در حین جداسازی گلس دچار شکستگی یا ترک گردد که این مسئله کاملا اجتناب ناپذیر است. در نتیجه ریسک شکستن ال سی دی در تعویض گلس وجود دارد و پذیرش این ریسک به عهده مشتری است. در اکثر مدل ها احتمال سالم ماندن LCD بالای ۹۵ درصد است؛ هر چند برای بعضی مدل ها این احتمال کمتر است، زیرا ال سی دی بسیار شکننده ای دارند و احتمال سالم ماندن ال سی دی به حدود ۸۰ درصد می رسد.

شرایط عمومی و لازم جهت تعویض گلس 

1 – صفحه نمایش گوشی شکسته باشد اما تاچ و ال سی دی آن بدون مشکل کار کنند.
2 – روی صفحه نمایش گوشی یا لبه های آن ترک های ریزی دیده شود اما تاچ و ال سی دی بدون مشکل کار کنند.
3 – خط و خش هایی روی صفحه نمایش موبایل دیده شود که طبیعتا اختلالی در عملکرد تاچ و ال سی دی ایجاد نخواهند کرد.

عموما تحت سه حالت فوق تعمیر گلس ال سی دی می‌تواند مشکل موجود را برطرف سازد. دقت داشته باشید حتی اگر فقط تاچ یا فقط ال سی دی گوشی دچار مشکل شده باشند هم دیگر نمی‌توان مشکل را با تعویض گلس رفع کرد و باید تاچ و ال سی دی موبایل به طور کامل تعویض شوند.اگر روی صفحه نمایش گوشی ، خط و خش هایی ایجاد شده یا ترک و شکستگی هایی به وجود آمده وقصد برطرف سازی آن را دارید، باید به تعویض گلس گوشی فکر کنید.

هزینه تعویض گلس گوشی آیفون

یکی از سوالاتی که خیلی از کاربران مطرح می‌کنند مربوط به هزینه تعویض گلس و ال سی دی گوشی های آیفون می‌شود. گلس های LCD گوشی ها هم دارای کیفیت های مختلفی هستند و بهتر است همیشه از با کیفیت ترین نمونه ها و موارد اورجینال استفاده شود.  اما با این وجود قیمت آن به مراتب از قیمت تاچ و ال سی دی گوشی کمتر خواهد بود.

به همین جهت تعویض گلس شکسته گوشی آیفون برای کسانی که شرایط لازم برای جایگزین کردن این روش تعمیر با تعویض کامل تاچ ال سی دی را داشته باشند یک گزینه راه حل عالی محسوب می‌شود که منجر به کاهش هزینه تعمیرات خواهد شد.
در برخی از گوشی های شرکت اپل ممکن است هزینه تعویض گلس نسبت به دیگر گوشی ها بیشتر باشد. اما در مجموع باید گفت که تعویض گلس ال سی دی از تعمیرات پرهزینه گوشی های سامسونگ نیست و هزینه انجام آن مراتب در مقایسه با برخی تعمیرات دیگر مثل تعویض ال سی دی، تعمیر گوشی آب خورده یا تعویض برد کمتر خواهد بود.

تعویض گلس آیفون و سامسونگ چقدر زمان می‌برد؟

تعویض گلس آیفون تا سری 8 در حدود یک ساعت ، از سری ایکس به بعد بین 2 تا 3 ساعت زمان می برد و تعویض گلس سامسونگ بین 2 تا 3 ساعت زمان خواهد برد.

نحوه چک کردن سالم بودن تعویض گلس 

  • دو عامل را بررسی کنید :
  • تصویر سالم باشد 
  • کل تاچ صفحه سالم باشد.
  • در گوشی های سامسونگ با شماره گیری کد #*0#* قابل دسترسی و تست می باشد.

نحوه‌ی تعویض گلس ال سی دی با استفاده از دستگاه

با وجود راهکارهایی جهت تعویض گلس در منزل، انجام برخی تعمیرات و تعویض قطعات به دلیل حساسیت بالا می‌بایست در تعمیرگاه انجام شود. برای مثال تعویض گلس ال سی دی از این موارد است.

مرحله اول تعویض

دستگاه جداکننده-سپریتور
دستگاه جداکننده-سپریتور

تعویض گلس ال سی دی اطمینان از سلامت کامل صفحه نمایش است. پس از حصول اطمینان، اقدام به جداسازی ال سی دی از فریم (قابی که ال سی دی روی آن قرار دارد) می شود.این عملیات بر روی دستگاه مخصوصی بنام سپراتور(Seprator) انجام می‌شود. دمای سطح آن 80 درجه سانتیگراد می باشد.

مرحله دوم تعویض

دستگاه فریز جداکننده گلس گوشی
دستگاه فریز جداکننده گلس گوشی

 

جداسازی گلس شکسته از روی ال سی دی می باشد. شیوه این جدا سازی باز هم به نوع نمایشگر گوشی بستگی دارد. بدین معنی که در گوشی‌هایی که دارای نمایشگر مسطح هستند عمل جداسازی می‌بایست با دستگاه سپراتور و سیم فولادی نازکی انجام شود درحالیکه گلس گوشی‌هایی که دارای نمایشگر منحنی (edge) هستند با دستگاه فریز در دمای مخصوصی سرد شده و جدا می‌شود.

مرحله سوم تعویض 

ابزار-و-تجهیزات-تعمیرات-سخت-افزاری-موبایل-چسب-چسب-oca-
چسب OCA

در تعویض گلس ال سی دی، از بین بردن آثار چسب بین گلس قدیمی و ال سی دی و نصب چسب OCA بر روی گلس جدید است. چسب OCA مانند چسب دوطرفه است اما دارای کیفیت و شفافیت بیشتری است که بین گلس جدید و ال سی دی قرار می‌گیرد. در این مرحله برای تمیز کردن ال سی دی از مایعاتی استفاده می‌شود که بعنوان حلال چسب ال سی دی شناخته می‌شود.

مرحله چهارم تعویض

دستگاه لمینت گوشی
دستگاه لمینت گوشی

 نصب گلس جدید بر روی ال سی دی است. این کار با استفاده از دستگاه لمینیتور انجام می‌شود که به منظور پرس کردن گلس بر روی ال سی دی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجزای تشکیل دهنده‌ی دستگاه لمینیتور عبارتند از؛ یک اتاقک کوچک، المنت، صفحه مسطح فلزی، پمپ وکیوم و پمپ باد.

فرآیند کار بدین بدین صورت است که ابتدا قبل از انجام پرس با استفاده از پمپ وکیوم هوای اتاقک خالی شده و به درجه خلاء می‌رسد. سپس با استفاده از صفحه‌ی فلزی مسطح و گرمی که دارای دمای حدود 50 درجه سانتی گراد است و توسط فشار باد که براساس نوع ال سی دی تنظیم می‌شود عمل پرس انجام می‌پذیرد.

مرحله پنجم تعویض

می‌بایست ال سی دی در دستگاه حباب گیر قرار گیرد. این دستگاه یک حفاظ استوانه‌ایِ فلزی، یک المنت، پمپ باد و شیر برقی برای ورود و خروج باد دارد. هنگام روشن نمودن دستگاه داخل استوانه‌ی فلزی را به میزان 30 کیلو پاسکال بر سانتی متر مربع از فشار باد پر می‌کنیم. پس از پر شدن باد، 5 تا 10 دقیقه صبر می‌کنیم تا حباب‌ بین چسب OCA و ال سی دی از بین برود.

مرحله آخر کار

تعویض گلس ال سی دی نصب آن است. برای نصب ال سی دی از چسب‌های مایع مخصوصی استفاده می‌شود تا ال سی دی روی قاب گوشی قرار گیرد. هر قدم از فرآیند تعویض ال سی دی دارای ریسک است و ممکن است منجر به خراب شدن صفحه نمایش شود.

جمع بندی

در صالح کمپانی فرآیند تعویض گلس شکسته ال سی دی آیفون و سامسونگ با بالاترین کیفیت و در حضور مشتری انجام شده و تمامی موارد مربوط به ریسک و احتمالات به مشتریان عزیز اطلاع داده می شود تا کاربر بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ نماید. هرچند صالح کمپانی با اتکا به تجربه و تخصص تعمیرکاران خود ریسک این کار را به حداقل رسانده است

 

3 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
به اشتراک بگذارید
Saleh Company
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments